Denník

  • Rubriky
    Rubriky Zobrazí zoznam kategórií z tohto blogu.
  • Tagy
    Tagy Zobrazí zoznam tagov, ktoré boli použité v blogu.

Pridané od dňa v Pohľady do Božieho sveta prírody

...z tých istých úst vychádza dobrorečenie i zlorečenie. Nemá to tak byť, bratia moji! Či azda prameň z toho istého žriedla prýska sladkú a horkú vodu? Jakub 3.10 – 11

Na severnom konci záivu Frobisher Bay na ostrove Baffin v arktickej Kanade je jazero, ktoré obsahuje sladkú aj slanú vodu. Ťažšia slaná voda klesá ku dnu jazera a sladká voda, ktorá je ľahšia, zostáva na povrchu. Aby sa tieto vody nezmiešali, prebiehajú tu dva procesy. Po prvé, topiace sa snehy zo 600-metrového pohoria, ktoré obkolesuje jazero, ho zásobujú sladkou vodou. Tá priteká a zhromažďuje sa na povrchu slanej vody a odteká do zálivu riekou, ktorá má len 100 metrov. Po druhé, Frobisher Bay patrí medzi miesta s najvyšším prílivom na svete. Keď sú tieto prílivy zvlášť vysoké, rieka tečie opačným smerom a prináša slanú vodu hore prúdom do jazera. Nová, nanesená slaná voda klesá ku dnu a dopĺňa soľ, ktorú odniesla sladká voda tečúca dolu prúdom. Tieto procesy udržiavajú v jazere dvojvrstvovú situáciu.

Počet zobrazení: 2550

Pridané od dňa v Pohľady do Božieho sveta prírody

To bolo to pravdivé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prichádzajúceho na svet. Ján 1.9

Celá príroda sa hýbe podľa úderov jedného bubeníka a tým bubeníkom je svetlo. Či je to rastlina alebo zviera, jeho životný cyklus riadi tento, tak málo pochopený činiteľ. Zdá sa to možno neuveritešné, že svetlo, ktoré je pre nás všetkých také bežné, by mohlo byť v akomci ohľade neznáme. Ale je to jednoducho tak. Vieme veľa o tom, čo svetlo robí, ale nevieme, čo to vlastne je.

Počet zobrazení: 2543