Denník

  • Rubriky
    Rubriky Zobrazí zoznam kategórií z tohto blogu.
  • Tagy
    Tagy Zobrazí zoznam tagov, ktoré boli použité v blogu.

Pridané od dňa v Príbehy na dlhé večery

Neďaleko jedného morského pobrežia pokrytého zlatistým pieskom bolo vystavané mestečko. Slnko v ňom silno hrialo prenikavými lúčmi a piesok na pobreží pálil ako žeravý popol. V čase odlivu vychádzali na more ešte pred východom slnka miestni rybári, aby svojimi úlovkami obstarávali obživu pre svoje rodiny.

Počet zobrazení: 2876

„Napíš ľuďom moje rozprávanie. Viem toho veľa. Mám 130 rokov. Žijem v bukových lesoch, tam, kde rastú buky staré viac ako 120 rokov, a kde je vlhko, kde nie sú žiadne lesné požiare. Najradšej sa zdržujem v blízkosti mohutných košatých rozkonárených bukov.

Počet zobrazení: 2906

Pridané od dňa v Príbehy na dlhé večery

Uplynulo už takmer štyridsať rokov odvtedy, čo som sa vydal na dlhú pešiu túru po turistami nepoznaných kopcoch starobylej oblasti. V čase tejto mojej prvej turistickej vychádzky tu rástli iba divé levandule; bola to krajina vyprahnutá, neúrodná a jednotvárna.

Počet zobrazení: 2819

Roku 1854, kdy americká vláda chtěla skoupit půdu jeho kmene na západním pobřeží, pronesl indiánský náčelník Seattle poselství k americkému prezidentovi a ke Kongresu. Tato prorocká vize velkého náčelníka bývá považována za první vážný ekologický projev světa.

"Co náčelník Seattle řekne, na to se může Velký náčelník ve Washingtonu spolehnout tak, jako se naši bílí bratři mohou spoléhat na příchod ročních období. Moje slova jsou jako hvězdy - nikdy nezajdou. 

Počet zobrazení: 3045

Starý učiteľ vzal svojho žiaka na prechádzku do lesa. Chvíľu kráčali mlčky vedľa seba. Zrazu sa starý muž zastavil a ukázal na štyri rastliny vedľa chodníka. Prvá práve klíčil, druhá sa zakoreňovala, tretia sa rozrastala do kríka, a štvrtá - to už bol riadny strom. Učiteľ povedal žiakovi:

Počet zobrazení: 2675